„Lato na Wsi – Święto Smaku i Tradycji”. Targi przyciągnęły tłumy
W dniach 13 i 14 maja w Minikowie zorganizowano kolejną edycję# corocznych targów wystawienniczych pt. „Lato na Wsi – Święto Smaku i Tradycji”. W tych dniach na osoby odwiedzające targi czekało ponad 350 wystawców oferujących rośliny do ogrodów, tradycyjne kulinaria, rzemiosło i rękodzieło. Nie zabrakło także Pokazu Drobnego Inwentarza oraz atrakcji dla najmłodszych – mini luna parku.
Jak co roku zainteresowanie wydarzeniem jest ogromne, co niestety przekłada się na spore utrudnienia na odcinku przebiegającej przez Minikowo Drogi Krajowej nr 10. Te nieudogodnienia nie są jednak przeszkodą dla tysięcy osób odwiedzających targi. Celem imprezy było zaprezentowanie mieszkańcom województwa kujawsko–pomorskiego pozarolniczej działalności na obszarach wiejskich, tradycji kulturowych, walorów przyrodniczych regionu, a także ekologicznych metod produkcji żywności.
W programie targów znalazło się kilka ciekawych wydarzeń, a wśród nich znalazły się m.in. Dziedzictwo Kulinarne Pomorza i Kujaw, gospodarstwa pasieczne, produkty ekologiczne, twórczość ludowa i architektura ogrodowa. Dla odwiedzających z pewnością była to znakomita okazja do zakupienia dobrych jakościowo sadzonek, uzyskania informacji dotyczących projektowania i urządzania ogrodów, pielęgnacji roślin.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Kujawsko–Pomorskiego oraz Wojewoda Kujawsko–Pomorski.
W trakcie targów w Minikowie przeprowadzono również kilka imprez towarzyszących. Oprócz Regionalnej Wystawy Drobnego Inwentarza (alpaki, króliki, gołębie rasowe, ptaki egzotyczne), podsumowano także kilka konkursów – w tym znaną i lubianą w naszym powiecie „Bitwę Regionów”
W sobotę do rywalizacji w Minikowie w ramach konkursu „Bitwa Regionów” stanęło blisko 30 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu nakielskiego. Konkursowe potrawy oceniane były przez specjalne jury, na którego czele stał Szymon Brukwicki. Ostateczny triumf w konkursie odniosły panie z KGW Anieliny (gm. Sadki), które za zwycięstwo nagrodzone zostały bonem o wartości 2 tys. zł. Na drugim stopniu podium sklasyfikowane zostały panie z KGW Mrocza, otrzymując przy tym nagrodę w wysokości 1 tys. 500 zł, z kolei trzecie miejsce zajęły panie z KGW Dobieszewko (gm. Kcynia), zyskując tym samym bon o wartości 1 tys. zł
Galeria
Czytaj również
- Dofinansowanie zakupu buhajów. Ruszyła wypłata środków
- Działania bioasekuracyjne. Wnioski złożyło blisko 7 tys. rolników
- Usuwanie folii rolniczych. Czy program będzie kontynuowany?
- Tegoroczne wsparcie klęskowe. Większość środków już wypłacona
- Wsparcie konkurencyjności gospodarstw. Wkrótce koniec naboru
Dodaj komentarz
Wystarczy kilka składników. Grzaniec doskonały na długie wieczory
Wraz z nadejściem zimowych, #mroźnych i długich wieczorów poszukujemy sposobów na rozgrzanie naszego ciała i poprawę humoru, np. odpoczywając pod ciepłym kocem, na miękkich poduszkach przy dobrej lekturze. Dodatkową przyjemnością jest kubek rozgrzewającego naparu lub grzańca w dłoni. Takie napoje są proste i błyskawiczne w przygotowaniu. Raptem kilka składników, które każdy ma w kuchni wystarczy, by wróciło nam lepsze samopoczucie.
(czytaj więcej)System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia
Rozpoczyna się tworzenie# systemu, który ułatwi służbom ratowniczym dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!