Jak prawidłowo wezwać pomoc? Jak czytać słupki drogowe

fot. freepik / OSP Solec Kujawski
Szanowni obserwujący! W ostatnim czasie po raz kolejny mieliśmy do czynienia# ze zdarzeniami, których rzeczywista sytuacja była zupełnie inna, niż w treści otrzymanego zgłoszenia.
W związku z powyższym zamieszczamy grafikę wraz z opisem, w jaki sposób należy prawidłowo wezwać pomoc, tak aby służby mogły przygotować się do tego co zastaną na miejscu zdarzenia.
- Zadzwoń pod numer alarmowy 112.
Dzwoniąc pod numer alarmowy zachowaj spokój, mów wolno i wyraźnie oraz bezpośrednio odpowiadaj na pytania dyspozytora. Do czasu zakończenia połączenia pozostań na miejscu zdarzenia!
- Określ dokładną lokalizację.
Podaj miejscowość, nazwę ulicy, oraz numer budynku, lub charakterystyczne miejsce przy którym doszło do zdarzenia.
Centrum Powiadamiania Ratunkowego przyjmuje zgłoszenia z całego województwa, w związku z czym niezbędne jest podanie dokładnej lokalizacji.
Jeśli zgłoszenie dotyczy wypadku drogowego koniecznie podaj także numer drogi oraz kilometr drogi znajdujący się na przydrożnym słupku. (Grafika znajduje sie poniżej tekstu)
- Powiedz co się stało.
Przekaz dyspozytorowi szczegółowe informacje odnośnie zdarzenia, np. „Na łuku drogi samochód osobowy dachował, znajduje się na dachu, poza drogą. Wewnątrz znajdują się dwie osoby poszkodowane. Są wycieki płynów eksploatacyjnych.”
- Przekaż informację o osobach poszkodowanych.
Aby wysłać odpowiednie siły i środki, dyspozytor musi otrzymać konkretne informacje odnośnie osób poszkodowanych.
Kluczowymi informacjami jest ilość osób poszkodowanych, oraz ich stan. Czy są przytomne, oddychające, czy są zakleszczone, czy mają jakieś obrażenia zewnętrzne. Te wszystkie informacje pozwolą ratownikom przygotować się do udzielenia pomocy już podczas dojazdu na miejsce zdarzenia.
- Nie rozłączaj się jako pierwszy!
Jest to o tyle istotne, gdyż dyspozytor może mieć do Ciebie jeszcze jakieś pytania potwierdzające sytuację na miejscu zdarzenia. W przypadku trudnego dojazdu, konieczne może okazać się także telefoniczne poprowadzenie służb na miejsce.
Stosuj się do wszystkich zaleceń dyspozytora oraz jeśli to możliwe, nie opuszczaj miejsca zdarzenia przed przyjazdem służb!
Materiał: OSP Solec Kujawski
Czytaj również
- Inauguracja nowego gremium. Będą wspierać władze powiatu
- 15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uczczono pamięć o ofiarach
- Szkolenie w siedzbie Starostwa. Zagrożenia "prania pieniędzy"
- 20. rocznica śmierci Jana Pawła II. Złożono kwiaty pod pomnikiem
- Kolejne spotkanie z włodarzami gmin. Analizowano transport publiczny
Dodaj komentarz
Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.
(czytaj więcej)Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!