Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:
15 stycznia 2025

Kiedy powstanie plan dla Niw? Tempo uzależnione od aktywności mieszkańców

fot. goggle maps

fot. goggle maps

Osielski radny Paweł Kamiński wystąpił do wójta gminy Osielsko z zapytaniem dotyczącym przygotowania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla Niw.

– „W trybie zapytania proszę o udzielenie informacji jak wygląda postęp prac w zakresie przygotowania MPZP w miejscowości Niwy oraz jaki jest planowany harmonogram realizacji w/w przedsięwzięcia” – zapytał radny Kamiński.

Wójt gminy Osielsko Janusz Jedliński udzielił obszernej odpowiedzi. – W związku ze zwiększonymi zadaniami Gminy w przedmiocie planowania przestrzennego (oprócz mpzp, plan ogólny) postanowiłem, że część zadań z zakresu planowania przestrzennego dotycząca wybranych mpzp będzie wykonywana przez doświadczonego pracownika Referatu Zagospodarowania Przestrzennego (ZP). Zwiększyłem zakres zadań Referatu ZP o zadania w zakresie odpowiedzialności za sporządzenie wybranych projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – zauważył na wstępie wójt Jedliński.

Wójt Osielska poinformował iż: – Do realizacji przez Referat ZP uchwał dotyczących Niw wskazałem: uchwałę (...) Rady Gminy z dnia 22.02.2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w Niwach, gmina Osielsko „NIWY II” oraz uchwałę (…) Rady Gminy z dnia 22.02.2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w Niwach, gmina Osielsko „NIWY III”.

Co istotne wójt zapowiedział: – Do wyboru wykonawcy ww. mpzp przystąpimy w bieżącym roku w trybie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Wydatki na sporządzenie projektów są planowane także na lata 2025-2026. Ostatnia płatność za wykonane usługi zostanie zaplanowana z uwzględnieniem terminu przysługującemu Wojewodzie na rozstrzygnięcia nadzorcze. W bieżącym roku nastąpi ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzania mpzp z określeniem sposobu i miejsca składania wniosków do projektu mpzp oraz terminu ich składania, a także nastąpi zawiadomienie instytucji i organów właściwych do uzgadniania i opiniowania projektu planu miejscowego z określeniem terminów składania wniosków. Terminy składania ww. wniosków nie mogą być krótsze, niż 21 dni od dnia ogłoszenia i zawiadomienia (...).

Tempo uzależnione od aktywności mieszkańców

Kiedy więc można się spodziewać wykonania planu? Wójt wskazał, że: – Tempo realizacji procedury planistycznej, oprócz działań Urzędu, będzie także niewątpliwie uzależnione od aktywności zainteresowanych osób. Brak aktywności w początkowej fazie oraz zgłaszanie istotnych wniosków w formie uwag dopiero na etapie wyłożenia projektu mpzp do publicznego wglądu może skutkować koniecznością obowiązkowego powtórzenia procedury uzgodnień z organami wskazanymi w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ponownym wyłożeniu projektu do publicznego wglądu. Jak wskazują nasze dotychczasowe doświadczenia, pogodzenie interesu publicznego z interesem właścicieli nieruchomości, a także oczekiwaniami mieszkańców, nie jest łatwe.

Wójt przypomniał, że: – Realizacja uchwały (...) z dnia 23.04.2019 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu obejmującego obszar miejscowości Niwy, Wilcze i Żołędowo, gmina Osielsko – w Raporcie o stanie Gminy za 2023 rok, str. 57: „Prace wstrzymane z uwagi na konieczność uregulowania dróg serwisowych przy S5 (przejęcia bezkosztowego przez Gminę)”. Aktualnie jest w toku analiza materiałów przekazanych przez GDDKiA Oddział w Bydgoszczy.

I na koniec. – Odnośnie projektu mpzp będącego w toku realizacji na podstawie uchwały Rady Gminy (...) - są prowadzone prace przygotowawcze do jego kolejnego, ponownego wyłożenia do publicznego wglądu, zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Obwieszczenia o wyłożeniu projektu mpzp zostanie podane do wiadomości publicznej w trybie przywołanej ustawy – zapowiedział wójt Jedliński.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?

Dokumenty tożsamości, które musisz znać! #Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)