Nowy kierunek kształcenia branżowego. Zmiany już od września
fot. pixabay
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, od września 2024 r. szkoły prowadzące #kształcenie zawodowe mogą uruchomić nowy kierunek: technik elektromobilności. O rozszerzenie klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego zawnioskował minister klimatu i środowiska ze względu na rosnące na rynku pracy zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę w branży motoryzacyjnej.
Absolwenci nowego kierunku znajdą pracę w dynamicznie rozwijającym się obszarze elektromobilności oraz w całym sektorze motoryzacyjnym. W odpowiedzi na rosnące potrzeby branży elektromobilności i całego sektora motoryzacyjnego, do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego wprowadzony został nowy kierunek – technik elektromobilności. Absolwenci i absolwentki zdobędą kwalifikacje zawodowe, związane z obsługą, diagnozowaniem oraz naprawą pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych. Kierunek technik elektromobilności zostanie uruchomiony od roku szkolnego 2024/2025 w szkołach branżowych m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wałbrzychu, Tarnobrzegu.
Jakie kompetencje oferuje nowy kierunek?
Absolwenci i absolwentki kierunku technik elektromobilności będą posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi, diagnozowania oraz naprawy pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych.
Podstawa programowa nowego kierunku została przygotowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Edukacji oraz przedstawicieli organizacji branżowych i przedsiębiorców działających w obszarze elektromobilności.
Umiejętności w zakresie elektromechaniki pojazdów samochodowych, w tym pojazdów elektrycznych, hybrydowych i wodorowych są coraz częściej poszukiwane na rynku pracy, dlatego można założyć, że uruchomienie atrakcyjnego kierunku kształcenia w obszarze nowych technologii przyczyni się także do wzrostu popularności szkół branżowych w Polsce.
Gdzie będzie prowadzone kształcenie?
Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji z 27 grudnia 2023 r., kształcenie w nowym zawodzie będzie mogło być realizowane w technikach oraz branżowych szkołach II stopnia. W zakresie kwalifikacji wyodrębnionych w tym zawodzie możliwe będzie prowadzenie również kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych.
Od nowego roku szkolnego 2024/2025 kierunek technik elektromobilności zostanie uruchomiony w szkołach branżowych m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wałbrzychu, Tarnobrzegu.
Zainteresowanie nowym kierunkiem stale wzrasta, o czym świadczą deklaracje wielu szkół branżowych, które planują przygotować się do jego uruchomienia od przyszłego roku szkolnego.
W jaki sposób Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspiera rozwój osób, które pracują już w branży motoryzacyjnej?
W przypadku osób pracujących urząd pracy może udzielić przedsiębiorcom dotacji na podnoszenie kompetencji pracowników i pracowniczek w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). W planowanych obszarach wsparcia funduszu na 2024 r. utworzony został priorytet PM/5 „Wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej”. Jego celem jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które osobom zatrudnionym w branży motoryzacyjnej pozwolą nabyć nowe kwalifikacje dotyczące napędów zeroemisyjnych.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Czytaj również
- "Trzymaj Formę!". Do konkursu zakwalifikowanych zostało 206 osób
- Niebieska linia dla osób dotkniętych przemocą. Terminy dyżurów w styczniu
- Kalkulator renty wdowiej. Który wariant wypłaty będzie najkorzystniejszy?
- "Narodził się nam Zbawiciel!" Diecezjalne kolędowanie po góralsku
- Program Wieloletni "Senior+". Ruszył konkurs ofert dla samorządów
Dodaj komentarz
Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie# noworoczne, które często już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!