Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:
02 września 2024

Rocznica podpisania porozumień sierpniowych. Wręczono odznaczenia

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W przeddzień 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych# marszałek Piotr Całbecki tradycyjnie zaprosił do Przysieka pod Toruniem uczestników antykomunistycznej opozycji demokratycznej. Współgospodarzami spotkania są wicemarszałkiem Senatu RP VIII kadencji Jan Wyrowiński oraz szefowie regionalnych struktur związku zawodowego Solidarność Sebastian Gawronek i Tomasz Jeziorek.

Organizowane przez samorząd województwa doroczne spotkania w Przysieku odbywają się pod koniec sierpnia od wielu lat i są elementem marszałkowskiej polityki dbałości o tę część pamięci historycznej, która oddaje cześć bohaterom naszej najnowszej historii. Ceremonii wręczenia odznaczeń zasłużonym działaczom towarzyszą koncerty i nieformalne rozmowy przy wspólnym posiłku.

Lista odznaczonych w załączniku poniżej.

- Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się skorzystać z naszego tegorocznego zaproszenia. Jestem szczęśliwy i zaszczycony, że mogę gościć i uhonorować kobiety i mężczyzn, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej, niepodległej ojczyźnie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Kujawsko-pomorskie obchody rocznicy Sierpnia 1980 rozpoczęły się w minioną niedzielę we Włocławku. W tamtejszej bazylice katedralnej odbyła się msza święta w intencji wytrwałości w realizacji ducha Porozumień Sierpniowych, a następnie ceremonia złożenia kwiatów pod tablicami pamiątkowymi i pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. W najbliższą niedzielę (1 września) podobne uroczystości odbędą w Toruniu – zaplanowano mszę w katedrze śś. Janów oraz ceremonie złożenia kwiatów pod tablicą „Ludziom Solidarności” i pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki. Udział w toruńskich obchodach zapowiedział marszałek Piotr Całbecki.

Obchody bydgoskie odbędą się 5 września. Po mszy w intencji ojczyzny w kościele św. Andrzeja Boboli zasłużeni działacze odbiorą honorowe medale związku Solidarność podczas gali w Urzędzie Wojewódzkim.

Podpisane na przełomie sierpnia i września 1980 cztery porozumienia między podziemną opozycją demokratyczną a komunistycznym rządem (zawarte 31 sierpnia w Gdańsku porozumienie sygnował Lech Wałęsa) zakończyły falę masowych strajków robotników wielkich zakładów przemysłowych w wielu miastach w Polsce i stały się zaczątkiem dziesięciomilionowego ruchu antysystemowego sprzeciwu, mającego w przyszłości przyczynić się do upadku komunizmu w Europie.

Zobacz też Temat na długą opowieść (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/wywiad-tygodnia/temat-na-dluga-opowiesc/ )

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Oceń artykuł: 13 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie# noworoczne, które często już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)