Dziś mamy 28 kwietnia 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:
11 lipca 2024

Śmigłowce są uciążliwe! Nierozwiązywalny problem

fot. archiwum

fot. archiwum

Od kilku lat mieszkańcy gminy Osielsko skarżą się na hałas generowany przez #śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety, problem zdaje się być nierozwiązywalny.

Niedawno podczas obrad osielskiej gminnej rady, problem poruszył Radny Gminy Osielsko Marek Protasewicz: – Składam wniosek z prośbą o interwencję Wójta Janusza Jedlińskiego w sprawie lotów śmigłowcem niezgodnie z wydanymi pozwoleniami na budowę oraz ustaleniami miedzy gminą, a LPR co wpływa na jakość życia mieszkańców okręgu Żołędowo./Jastrzębie. Załączam pismo od mieszkańców. W razie pytań chętnie udzielę odpowiedzi. Mogę też zorganizować spotkanie z mieszkańcami – zaproponował radny Protasiewicz.

Wyjaśnień udzielił wójt Osielska Janusz Jedliński. – Sprawa doraźnych uciążliwości hałasowych powodowanych przez funkcjonowanie Bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Żołędowie pierwszy raz została poruszona przez mieszkańców w 2021 roku. Dnia 2 sierpnia 2021 r. Wójt Gminy Osielsko zwracał się do Dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie z pismem z o podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania konfliktów wynikających z funkcjonowania LPR w Żołędowie. W odpowiedzi Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformował o podjęciu działań zmierzających do ewentualnej zmiany procedur wykonywania lotów mającej na celu minimalizację poziomu hałasu wywołanego przez zespół napędowy śmigłowca w otoczeniu bazy – przypomniał wójt Jedliński.

– Odnosząc się do zgłaszanych w ostatnim czasie uciążliwości hałasowych, w dniu 6 czerwca br. wystąpiono do:
- Dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Warszawie z prośbą o zajęcie stanowiska i podjęcie pilnych działań zmierzających do minimalizacji hałasu generowanego przez działalność LPR w Żołędowie oraz o udostępnienie wykonywanych pomiarów hałasu na terenie bazy;
- Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o udzielenie informacji na temat wyników kontroli przeprowadzonej na terenie bazy LPR w Żołędowie.

O treści otrzymanych odpowiedzi zostanie Pan poinformowany – zapowiedział wójt.

Oceń artykuł: 10 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Renta socjalna. Ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione# ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.

(czytaj więcej)
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się na przekazywanie świadczeń# długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe. Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.

(czytaj więcej)
0

To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat #odnotowano w Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)