Dziś mamy 15 stycznia 2025, środa, imieniny obchodzą:
23 sierpnia 2024

Tysiące przedmiotów zgubionych w pociągach. Jak je odzyskać?

fot. powierzone

fot. powierzone

Kurtki, dokumenty, telefony komórkowe, a nawet dywan i saksofon – to #tylko niektóre przedmioty postawione przez podróżnych w pociągach POLREGIO.

W 2023 r. do Biur Rzeczy Znalezionych tego przewoźnika trafiło niemal 2700 przedmiotów, natomiast w tym roku już ponad 1700.

Biura Rzeczy Znalezionych przewoźnika funkcjonują w czternastu województwach, w których kursują pociągi POLREGIO. Łącznie w ubiegłym roku trafiły do nich 2672 przedmioty różnego typu, rodzaju i wielkości.
Nie brakowało nietypowych zgub, takich jak: dywan, saksofon, skrzypce, gitara, garnitur czy pierścionek zaręczynowy.

Zazwyczaj odnalezione przedmioty przynoszone są do biur poprzez pracowników obsługi pociągów, sprawdzających pojazdy po zakończonych kursach. Zdarza się, że zguby dostarczane są też przez innych pasażerów. Pracownicy biur poszukują właścicieli przedmiotów i starają się ich zidentyfikować. Dzwonią pod numery telefonów i wysyłają maile – jeśli dane kontaktowe właścicieli znajdują się przy zgubionych przedmiotach.

Gdzie szukać informacji?

Telefony i adresy wszystkich Biur Rzeczy Znalezionych POLREGIO dostępne są na stronie internetowej tego przewoźnika: https://polregio.pl/pl/obsluga-klienta/biura-rzeczy-znalezionych/, jak też na wszystkich stacjach i przystankach, na których zatrzymują się pociągi POLREGIO. Można je również uzyskać, dzwoniąc na infolinię spółki: 22 474 00 44.

Jak odebrać zgubę?

Aby odzyskać zagubione przedmioty, należy zwrócić się do biura właściwego dla województwa, w jakim kursuje dany pociąg. Dowód zakupu przedmiotu lub inny dokument jego własności pozwoli na szybką identyfikację zguby oraz uprości procedurę jej odbioru. W przeciwnym przypadku konieczne będzie dokładne opisanie poszukiwanej rzeczy, m.in. poprzez podanie jej cech szczególnych. Przydatne będzie również podanie terminu i przybliżonej godziny zgubienia przedmiotu, a także trasy podróży. Im dokładniejszy opis, tym większe szanse na odzyskanie swojej własności. Warunkiem odbioru jest okazanie dokumentu tożsamości.

Wszystkie zguby oczekują na odbiór w Biurach Rzeczy Znalezionych POLREGIO przez trzy dni liczone od dnia ich znalezienia. Po tym terminie dokumenty są przekazywane Policji, a przedmioty o wartości przekraczającej 100 zł trafiają do Biura Rzeczy Znalezionych przy najbliższych starostwach powiatowych. Pozostałe rzeczy podlegają komisyjnemu zniszczeniu. Procedurę postępowania określa ustawa z 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych.

Materiał: Jakub Leduchowski / rzecznik prasowy POLREGIO S.A.

Oceń artykuł: 18 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu

Więcej ruchu to postanowienie# noworoczne, które często już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.

(czytaj więcej)
0

Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo

Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności omi­nie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj da­nej rośliny w przyszłym roku.

(czytaj więcej)