Wypłata zaliczek do 29 listopada. Tegoroczna kampania dopłat
fot. pixabay
Ok. 9,2 mld zł ma trafić na konta beneficjentów tegorocznej# kampanii dopłat do 22 listopada. Wypłata zaliczek zakończy się 29 listopada, natomiast 30 listopada to data, o której powinni pamiętać poszkodowani przez powódź, którzy ubiegają się o dofinansowanie w ramach dwóch praktyk ekoschematu Rolnictwo węglowe.
Tegoroczne płatności bezpośrednie i obszarowe są przekazywane konta rolników od 16 października 2024 r. Do końca tego tygodnia mają oni otrzymać ok. 9,2 mld zł. Zgodnie z zapowiedziami ministra rolnictwa w pierwszej kolejności dopłaty trafiają do powiatów, które ucierpiały podczas wrześniowej powodzi.
W tym roku po raz pierwszy zaliczkami są objęte ekoschematy obszarowe. O dofinansowanie z tego tytułu ubiegają się m.in. rolnicy, którzy z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe (w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby) nie mogli zebrać upraw lub zaaplikować nawozów na gruntach ornych na terenie gmin objętych tzw. programem azotanowym. Powinni oni pamiętać, że w przypadku realizacji dwóch praktyk Rolnictwa węglowego, tj. wymieszania obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin i stosowania nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo, na potwierdzenie (zdjęcia geotagowane lub oświadczenie) wykonania zabiegów agrotechnicznych, mają czas do 30 listopada 2024 r.
Źródło: ARiMR
Czytaj również
- "Świat się kręci wokół wsi". Wyłoniono laureatów konkursu
- Zmiany w przepisach o rencie socjalnej. Nowy dodatek dopełniający
- Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt. Wkrótce start nowego naboru
- Płatności dobrostanowe. Obowiązkowe szkolenie do 14 marca
- Zmiany dotyczące dzierżawy ziemi rolniczej. Przygotowano projekt ustawy
Dodaj komentarz
Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów
Od 2025 roku, zgodnie z przepisami #UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!
(czytaj więcej)Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych? Propozycja zmiany przepisów
Polacy popierają wprowadzenie #obowiązkowych badań dla myśliwych ze względu na posiadanie przez nich broni palnej. Wskazują zarówno potrzebę przeprowadzenia badań lekarskich (86 proc.), jak i psychologicznych (88 proc.) - wynika z badania przeprowadzonego w grudniu 2024 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
(czytaj więcej)Noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna. Po wieczerzy obserwowano niebo
Na wsi popularne były w dzień wigilijny wróżby# związane z magią urodzaju. Szeroko rozpowszechnionym zwyczajem było kładzenie kawałka opłatka pod każdą miskę z potrawą wigilijną. Jeśli opłatek się przykleił do dna naczynia, oznaczało to urodzaj tej rośliny, z której przygotowana była potrawa. Domownicy każdej potrawy musieli spróbować, gdyż wierzono, że ilu potraw się nie spróbuje, tyle przyjemności ominie człowieka w ciągu następnego roku. Zjedzenie każdej z potraw miało z kolei zapewnić urodzaj danej rośliny w przyszłym roku.
(czytaj więcej)Pamiętaj o nawodnieniu organizmu. Kluczowe dla zdrowia i dobrej kondycji
Dlaczego wciąż przypominamy o piciu# wody?
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!