Dziś mamy 5 lutego 2025, środa, imieniny obchodzą:
04 lutego 2025

Nowe informacje ws.budowy stopnia wodnego. Posiedzenie w Minikowie

fot. KPUW

fot. KPUW

Podczas dzisiejszego posiedzenia Zespołu, #które odbyło się na zaproszenie Wojewody Michała Sztybla w Minikowie, w pierwszym punkcie obrad omówiono istotny temat, jakim jest sytuacja dotycząca budowy stopnia wodnego w Siarzewie. Przedstawiciele Wód Polskich poinformowali o złożeniu odwołania do Sądu od unieważnienia decyzji środowiskowej wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

polityki wodnej. Realizację inwestycji uzasadniono koniecznością podparcia zapory we Włocławku. Miała ona kluczowy charakter, a jej celem miało być zapewnienie bezpieczeństwa istniejącej tamy we Włocławku i uchronienie jej przed katastrofą. Inwestycja miała również zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, zmniejszając ryzyko powodziowe, odtworzyć pierwotny charakter łęgów nadrzecznych, dostarczać czysty ekologicznie prąd, przyczynić się do rozwoju transportu śródlądowego i przeciwdziałać suszy. Porozumienie w sprawie budowy stopnia wodnego Siarzewo podpisali przedstawiciele Ministerstw: środowiska, energii, gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej.  

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska 23 grudnia 2024 r. uchylił decyzję (której wydanie zajęło 7 lat) w sprawie budowy stopnia wodnego w Siarzewie oraz zdecydował o całkowitej odmowie określenia środowiskowych uwarunkowań dla tej inwestycji.

Podczas posiedzenia Zespołu Doradczego Wojewody ds. Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawiciele Wód Polskich poinformowali o aktualnej sytuacji, w tym o złożeniu odwołania do Sądu od unieważnienia decyzji środowiskowej wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

To kluczowy krok, który przywraca szanse na realizację tej inwestycji, a środki na budowę są zabezpieczone w ramach wieloletniego programu zatwierdzonego przez Radę Ministrów. Cieszy mnie, że Wody Polskie poważnie traktują temat budowy stopnia wodnego w Siarzewie i tej kwestii nie unikają, a wręcz przeciwnie,  jest ona jednym z ważniejszych aspektów, zwłaszcza w kontekście wydarzeń, które miały miejsce w tym roku na południu Polski. Pamiętajmy, że decyzja jednego organu nie przekreśla całej inwestycji - mówił Wojewoda Michał Sztybel podczas posiedzenia Rady.

Podczas dyskusji omówiono szerzej kwestię. Działania zmierzające do realizacji inwestycji uzyskały zgodę i rekomendację Zespołu Doradczego Wojewody ds. Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  Wody Polskie zadeklarowały, iż w zależności od przyjętego wariantu realizacji, będą weryfikować koszty inwestycji. Równolegle do złożonej skargi, w oczekiwaniu na decyzję Sądu, będą weryfikowane i prowadzone analizy pod kątem całego obszaru środkowej i dolnej Wisły pod kątem celowości zadań, na które inwestycja będzie miała wpływ i aktualnych uwarunkowań środowiskowych.

W dobie zmian klimatu i wiążącej się z nimi zmiany rozkładu opadów, coraz częściej zmagamy się z problemem powodzi i podtopień. Ogromną rolę w efektywnej ochronie przeciwpowodziowej, która jest jednym z kluczowych działań, odgrywa zintegrowanie dwutorowych działań. Po pierwsze - zwiększanie potencjału przeciwpowodziowego – głównie przez zwiększanie retencji wód. Po drugie - utrzymanie w dobrym stanie istniejącej infrastruktury i zasobów, by móc z nich korzystać w jak najbardziej efektywny sposób – podkreślano podczas dyskusji.

Dodano, że najgorszym ruchem z poziomu rolnictwa w naszym województwie byłoby zablokowanie inwestycji. Wojewoda podkreślił, że każde działanie potrzebuje weryfikacji merytorycznych i rozmowy z Zespołami eksperckimi będą podejmowane. Stanowisko to potwierdziły także Wody Polskie, w osobach Jacka Jarząbka - Zastępcy Prezesa PGW Wody Polskie ds. Ekonomicznych i Organizacyjnych oraz Renaty Barszczewskiej, Dyrektor Depart. Inwestycji i Renaturyzacji PGW Wody Polskie.         

Podczas dzisiejszego spotkania wręczone zostały także nominacje nowym członkom  Zespołu:

  • Prof. UKW  dr hab.  Michałowi Habelowi,
  • Panu Andrzejowi Pączkowskiemu – Przew. Rady LPW Powiatu Lipnowskiego,
  • Panu Mirosławowi Leszczyńskiemu – Przew. Rady LPW Powiatu Mogileńskiego,
  • Panu Przemysławowi Leppertowi – Przew. LPW Powiatu Nakielskiego.

Przy udziale Wicewojewodów Piotra Hemmerlinga i Michała Koniucha omówiony został także aktualny stan i perspektywa budowy sieci współpracy Likalnych Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz stan przygotowań do realizacji inwestycji zwiększających potencjał zrównoważonej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich. Przedyskutowano możliwości ubiegania się o pomoc w realizacji przedsięwzięć w gospodarce wodnej, w tym możliwości skorzystania z funduszy na retencję wodną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

W plan najbliższych spotkań wpisano podjęcie rozmów i omówienie raportów pokazujących uwagi w sprawie gospodarki wodnej z poziomu spółek wodnych.

Materiał: KPUW

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań

8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony# Terytorialnej uroczyście rozpoczęła nowy rok szkoleniowy

(czytaj więcej)
0

Ferie z WOT. Zakończone uroczystą przysięgą wojskową

2 lutego 2025 r. blisko 50 żołnierzy szkolenia# podstawowego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8 K-PBOT) złożyło uroczystą przysięgę wojskową na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Jagiełły 11 w Grudziądzu. W tym szczególnym dla żołnierza dniu towarzyszyły im rodziny, znajomi oraz ponad 50 żołnierzy szkolenia wyrównawczego. Dzięki temu kujawsko-pomorscy terytorialsi wzmocnili się o ponad 100 żołnierzy. Była to 37 przysięga w historii 8 K-PBOT. Dodatkowym elementem uroczystości była promocja 11 żołnierzy na pierwszy stopień podoficerski.

(czytaj więcej)
0

Kujawsko-pomorska młodzież. Kreatywna, ambitna, zaangażowana

Zajęcia sportowe i taneczne, programowanie i #robotyka, warsztaty artystyczne, wyjazdy na obozy, do kin i teatrów – na realizację projektów dla dzieci młodzieży przekazujemy z marszałkowskiego budżetu obywatelskiego 70 mln złotych. Granty są przyznawane za pośrednictwem lokalnych grup działania. Nabory wniosków są już otwarte! Działania dla dzieci i młodzieży.

(czytaj więcej)