Dziś mamy 30 października 2024, środa, imieniny obchodzą:
30 lipca 2024

Okienko transferowe 2024. Oświadczenia należy złożyć do końca lipca

fot. powierzone

fot. powierzone

Już tylko do 31 lipca przyszli emeryci mogą zmienić decyzję# dotyczącą przekazywania części składki emerytalnej na subkonto w ZUS-ie lub do OFE. Okno transferowe było otwarte od 1 kwietnia. Na zmianę decyzji pozostały ostatnie dni.

Ubezpieczony może zdecydować, że całość składki na II filar w wysokości 7,3 proc. będzie zapisywana na subkoncie w ZUS-ie. Może również podjąć decyzję o przekazywaniu części składki emerytalnej do otwartego funduszu emerytalnego. Wówczas nastąpi jej poddział i 2,92 proc. trafi do OFE. Na subkoncie prowadzonym przez ZUS będzie zapisywana pozostała część składki w wysokości 4,38 proc. Jeśli ubezpieczony nie chce zmieniać dotychczasowego podziału składki, to nie należy składać żadnego wniosku.

- Nie wszystkie osoby, które jeszcze nie osiągnęły wieku emerytalnego, mogą jednak zmienić swoją decyzję. Możliwość modyfikacji nie dotyczy osób, które są objęci tzw. suwakiem bezpieczeństwa. Zgodnie z przepisami dla ubezpieczonych, którzy są w wieku o 10 lat niższym od wieku emerytalnego, uruchomiony został „suwak bezpieczeństwa”. Oznacza to, że ZUS nie przekazuje składek do OFE, a OFE stopniowo przekazuje środki do ZUS-u, które zapisywane są na subkoncie. Natomiast oświadczenie o przekazywaniu części składki do OFE mogą złożyć młodsi ubezpieczeni, których składka nie jest przekazywana do OFE, bo np. nie złożyli oświadczenia o jej przekazywaniu do otwartego funduszu lub nie są członkami OFE, a całość ich środków z II filaru zapisywana jest na subkoncie w ZUS-ie - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Kto powinien złożyć oświadczenie

Chcąc zmienić swoją decyzję, by część składki emerytalnej zamiast do ZUS-u trafiała do OFE albo odwrotnie, trzeba złożyć oświadczenie. Pisemny wniosek w tej sprawie można dostarczyć do ZUS-u osobiście, wysłać za pośrednictwem poczty lub przekazać drogą elektroniczną, korzystając z profilu na Platformie Usług Elektronicznych. Formularze oświadczenia (ZUS-US-OFE-03) dostępne są w placówkach ZUS, na stronie internetowej www.zus.pl oraz na Platformie Usług Elektronicznych.

- Jeśli ubezpieczony podczas aktualnie otwartego okna transferowego zdecydował, by część jego składki była przekazywana na rachunek do wybranego OFE, a nie był do tej pory członkiem żadnego OFE, to powinien w ciągu 4 miesięcy od złożenia oświadczenia ZUS-US-OFE-03 zawrzeć umowę z wybranym przez siebie OFE. W przeciwnym razie po upływie tego okresu składka zostanie zaewidencjonowana na subkoncie - wyjaśnia rzeczniczka.

Decyzja podjęta w tym roku nie musi być ostateczna. Kolejne okno transferowe będzie za 4 lata od 1 kwietnia do 31 lipca 2028 r.

Materiał: Katarzyna Krupicka / regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Oceń artykuł: 55 47

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Zauważyłeś odpady w lesie? Zgłoś naruszenie środowiskowe

Sezon na grzybobranie w Polsce trwa, a spacerując #po lesie, można natknąć się nie tylko na borowiki czy podgrzybki, ale niestety również na porzucone śmieci. Jeśli podczas zbierania grzybów zauważymy odpady lub inne zanieczyszczenia środowiska, można je od razu zgłosić w aplikacji mObywatel. A zgłoszenie może być anonimowe.

(czytaj więcej)
0

Żołnierze 8.K-PBOT pomagają na południu kraju. Minął miesiąc działań

Minął miesiąc od rozpoczęcia wspólnej operacji# 5 Rodzajów Sił Zbrojnych RP we współdziałaniu z pozostałymi służbami mundurowymi i organami samorządowymi pk. „FENIKS”. Operacja ma na celu szeroko pojęte działania na rzecz usuwania tragicznych skutków powodzi oraz niesienie wsparcia poszkodowanym. Od początku biorą w niej udział żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT).

(czytaj więcej)
0

"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka bardzo ważnego tematu #jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.

(czytaj więcej)