Dziś mamy 30 października 2024, środa, imieniny obchodzą:
25 lipca 2024

Podsumowanie działań "Bezpieczny pieszy". Drogi powiatu bydgoskiego

fot. KMP Bydgoszcz

fot. KMP Bydgoszcz

Bydgoscy policjanci po raz kolejny przeprowadzili działania ukierunkowane# na bezpieczeństwo pieszych. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo niechronionych uczestników. Do działań wykorzystali policyjnego drona.

Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, bo nie mogą liczyć na poduszki powietrzne czy inne techniczne wyposażenie, jakie znajduje sie w samochodzie. W nielicznych przypadkach w zderzeniu z pojazdem piesi wychodzą bez szwanku, generalnie zostają ranni i ni erzadko giną. Można tego uniknąć, jeśli poruszając się po drogach stosować będziemy elementy odblaskowe.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych właśnie bydgoscy policjanci prowadzili wczoraj (24.07.2024) działania „Bezpieczny pieszy”. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też na zachowanie samych przechodniów.

Do akcji wykorzystali policyjnego drona, przy pomocy którego obserwowali ruch w rejonie ulicy Jagiellońskiej oraz Ogińskiego w Bydgoszczy.

Podczas działań bydgoscy policjanci ujawnili 105 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami wobec pieszych, z czego 75 z nich dotyczyło przekroczenia prędkości, a także 52 wykroczenia popełnione przez samych niezmotoryzowanych. 3 niechronionych uczestników ruchu drogowego zostało ukaranych mandatem karnym, a 49 policjanci pouczyli. Natomiast w odniesieniu do zmotoryzowanych – 64 z nich skończyło z mandatem karnym, a 41 z pouczeniem. Policjanci sporządzili również jeden wniosek o ukaranie do sądu.

Do najczęściej występujących wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami należą:

- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi,
- przekraczanie prędkości w rejonie pasów,
- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,
- nieprawidłowe przejeżdżanie przejść,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tzw. zebrze lub w innych okolicznościach.

Natomiast najczęstsze błędy popełniane przez osoby piesze i rowerzystów to:

- przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony,
- przebieganie przez drogę,
- wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd,
- przejeżdżanie na rowerze przez przejście dla pieszych.

Kolejny raz zwracamy się z apelem do wszystkich uczestników ruchu o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze.

Materiał: KMP Bydgoszcz

Oceń artykuł: 29 30

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!


0

Zauważyłeś odpady w lesie? Zgłoś naruszenie środowiskowe

Sezon na grzybobranie w Polsce trwa, a spacerując #po lesie, można natknąć się nie tylko na borowiki czy podgrzybki, ale niestety również na porzucone śmieci. Jeśli podczas zbierania grzybów zauważymy odpady lub inne zanieczyszczenia środowiska, można je od razu zgłosić w aplikacji mObywatel. A zgłoszenie może być anonimowe.

(czytaj więcej)
0

Żołnierze 8.K-PBOT pomagają na południu kraju. Minął miesiąc działań

Minął miesiąc od rozpoczęcia wspólnej operacji# 5 Rodzajów Sił Zbrojnych RP we współdziałaniu z pozostałymi służbami mundurowymi i organami samorządowymi pk. „FENIKS”. Operacja ma na celu szeroko pojęte działania na rzecz usuwania tragicznych skutków powodzi oraz niesienie wsparcia poszkodowanym. Od początku biorą w niej udział żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT).

(czytaj więcej)
0

"Dzieciństwo bez Przemocy". Ruszyła ogólnopolska kampania

Kampania Dzieciństwo bez Przemocy dotyka bardzo ważnego tematu #jakim jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, dlatego również Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki dołącza do akcji.

(czytaj więcej)